Chaz Davies minden bizonnyal nem így tervezte a szezonkezdést. A versenyhétvégére épphogy kigyógyult a vírusos megbetegedésből, ami a tesztek alatt kínozta, erre lesérült az időmérő edzésen.
Kéztörését időközben megoperálták, és a műtét jól is sikerült, de valószínűleg elég keserű érzés kerülgette, ahogy a kórházi ágyból nézhette csak a versenyeket. Reméljük Imolára teljesen felgyógyul a Supersport legutóbbi bajnoka.
Szépített az első futam kudarca után Carlos Checa, és megnyerte a másodikat Phillip Islanden. Persze ehhez kellett egyrészt az, hogy a csapat villámgyorsan összerakjon neki egy új motort, másrészt jól jött Biaggi orbitális bakija.
A startnál megint Sykes bizonyult a legjobbnak az első kockát kihasználva, ám Biaggi nagyon erőszakosan támadta - hamar dűlőre akarta vinni a dolgot az olasz. Ez lett a veszte, ugyanis az első kanyarban olyan tempót diktált, hogy nagy sebességgel kisodródott a pályáról, s mire visszajött, már csak az utolsó helyre tudott beállni, jókora hátrányban.
Checa nem akart hibázni, így az első körökben nagyon óvatos volt, még Rea is elment mellette a második helyre, Leon Haslam pedig sérülése ellenére is az élbolyban villogott. Az ötödik körre aztán elhatározta magát a spanyol és az élre állt.
Lascorz volt még aki eddigre feltámadt, egészen csapattársa mögé zárkózott fel a negyedik helyre. Később azonban hibázott a kawasakis és bukott, csakúgy mint az eddigre már búcsúzó, első futamban dobogós Guintoli.
A verseny igazából Biaggi felzárkózásáról szólt. Hihetetlen tempót produkálva vágta át magát a mezőnyön, és kevéssel féltáv után már a negyedik helyen motorozott. Tom Sykesot azonban kemény fából faragták, nagyon nehezen jutott át rajta az apriliás, de végül megoldotta. Ezek után még Reát is beérte és a második helyre jött fel. Tempója a leggyorsabb volt a mezőnyben, ám Checa eddigre már nagyon messze volt a hátralévő körökhöz képest, de Max teljesítménye így is elismerésre méltó.
Rea a végére megint belassult, de most nem esett vissza, mint az első futamban. Mindez azonban elegendő volt arra, hogy Sykes az utolsó métereken lehajrázza, így a dobogó legalsó foka a Kawasakié lett.
A sérült versenyzők szépen teljesítettek, különösen Haslam, aki ötödik lett, megverve az első futamban dobogós helyet villantó csapattársát, Melandrit. Laverty sem panaszkodhat, a körülményekhez (na meg az első nullázáshoz) képest a nyolcadik helyre jött be, persze egészségesen biztos jobban megy majd.
A két fő VB esélyes tehát egyaránt hibázott, bár kétségtelen, hogy Checa nagyobbat, hiszen az egyik versenyt lenullázta. Ennek megfelelően Biaggi áll a tabella élén, de persze a VB még messze nincs lefutva. Ha ilyen hibákkal tarkított évünk lesz, akkor nagyon sokat számít majd, hogy ki mennyi pontot tud felcsipegetni, szoros verseny alakulhat ki a bajnoki címért.
Győzelemmel tért vissza Kenan Sofuoglu, megnyerte a Supersport világbajnokság nyitófutamát Phillip Islanden. A korábbi kétszeres bajnok higgadtan kezdett és az utolsó harmadban tört az élre.
Broc Parkes nem tudta kihasználni a pole-t, Lowes állt az élre, Cluzel és Foret követte, Sofuoglu pedig a negyedik helyen figyelt. Németh Balázs rajtja közepesen sikerült, de nagyjából sikerült tartania a helyét, a kilencedik-tizedik helyen motorozott, Tóth Imre két pozíciót fogott és a tizennyolcadikra jött előre.
A második körben aztán egy kisebb bukás zavarta meg a mezőnyt a hátsó fertályban, Roccoli és Leonov voltak a kárvallottak. Mindez azonban az élmezőnyt nem nagyon érintette, tovább folyt a küzdelem az első helyért. Az ötödik körre Foret felszívta magát és az élre motorozott, az ő vezetésével folyt tovább a verseny.
Az igazi csata azonban a verseny utolsó harmadában indult meg. A török Sofuoglu, aki addig csak békésen figyelt, hirtelen megindult, és pillanatok alatt nemcsak a vezető helyet vette át, de kisebbfajta előnyt is ki tudott dolgozni. A második helyért ekkor a két francia, Cluzel és Foret viaskodott.
Végül azonban azonban a veterán bizonyult a jobbnak és az utolsó körben még Sofuoglura is fel tudott érni, hogy kicsit megszorongassa, ám a győzelmet már nem tudta elvenni tőle. A lassuló Cluzelt viszont Parkes hozta be, majd hajrázta le a fináléra. Sam Lowes motorja elkezdett makrancoskodni a futam végén, ő az ötödik helyen zárt végül.
Németh Balázs alatt végül a technika nem bírta a tempót, a verseny utolsó harmadában nagyon gyenge köröket motorozott, így egészen a huszonegyedik helyig esett vissza. Csapattársa, Tóth Imre is megelőzte, ám neki is csak a tizennyolcadik helyig sikerült jutnia. Elmaradt tehát a várt magyar pontszerzés.
Max Biaggi nyerte a World Superbike első futamát Phillip Islanden. Legfőbb riválisa, a világbajnok Carlos Checa csak öt körig jutott, majd bukott.
Nem volt az a nagy hőség ma már, mint a tegnapi napon, inkább kicsit lógott az eső lába a startkor. Sykes jól kihasználta a pole-t és elsőnek jött el, amit sikerült is pár körön át tartania a két veterán menő, Checa és Biaggi előtt. Jonathan Rea rajtolt még remekül, ő negyediknek zárkózott fel az élbolyba.
A Kawasakis végül kénytelen volt a vezető helyet átadni, előbb Checa, majd Biaggi is elment mellette. Ám a ducatis öröme nem sokáig tartott, ugyanis öt kör után bukott a kissé szemerkélni kezdő esőben, így olasz vetélytársa senkitől sem zavartatva egyedül maradt az élen.
Időközben Guintoli és Melandri is lehajrázta Reát (aki el is kezdett visszaesni) és felzárkóztak Sykesra, hogy a második helyért küzdjenek. A francia-olasz duó végül a kawasakist is lenyomta, Melandri pedig olyan lendületet vett, hogy az utolsó körökben átvette a második helyet is Guintolitól, amit a végéig már meg is tartott. Eredménye különösen figyelemreméltó, ha figyelembe vesszük, hogy a tizenharmadik helyről rajtolt.
Kicsit hátrébb az jelentett eseményt, hogy Laverty kiszaladt a pályáról, majd ki is állt - ő sem fejezte be. Leon Camier szintén elhagyta az aszfaltot, de kényszerből, mert Giulianoval viaskodtak és nem maradt már neki hely a pályán. A manőver sokba került: hat helyet veszített pillanatok alatt és így a pontszerzők közül is kiszorult.
Leon Haslam tisztességgel helyt állt - a sérüléssel bajlódó versenyző végül a pontot érő tizenkettedik helyen jött be. A verseny egyik nagy vesztese Canepa, aki a viszonylag jó rajthelye ellenére hamar visszaesett és utolsónak intette le a kockás zászló.
A futam alatt Biaggival történt egy kis incidens is, még az első körökben a Checával való viaskodás közben felpattant egy kő a szélvédőjére, jókora lyukat ütve arra.
Phillip Island - SUPERBIKE - Race 1
1. Max Biaggi (Aprilia Racing Team) Aprilia RSV4 Factory 34'13.963 2. Marco Melandri (BMW Motorrad Motorsport) BMW S1000 RR 34'21.067 3. Sylvain Guintoli (Team Effenbert Liberty Racing) Ducati 1098R 34'21.341 4. Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) Kawasaki ZX-10R 34'26.152 5. Jakub Smrz (Liberty Racing Team Effenbert) Ducati 1098R 34'30.387 6. Michel Fabrizio (BMW Motorrad Italia GoldBet) BMW S1000 RR 34'34.163 7. Jonathan Rea (Honda World Superbike Team) Honda CBR1000RR 34'34.186 8. Hiroshi Aoyama (Honda World Superbike Team) Honda CBR1000RR 34'38.071 9. Davide Giugliano (Althea Racing) Ducati 1098R 34'42.035 10. Bryan Staring (Team Pedercini) Kawasaki ZX-10R 34'48.195 11. Lorenzo Zanetti (PATA Racing Team) Ducati 1098R 34'48.413 12. Leon Haslam (BMW Motorrad Motorsport) BMW S1000 RR 34'49.611 13. Maxime Berger (Team Effenbert Liberty Racing) Ducati 1098R 34'50.355 14. David Salom (Team Pedercini) Kawasaki ZX-10R 34'55.463 15. Joan Lascorz (Kawasaki Racing Team) Kawasaki ZX-10R 34'56.049 16. Joshua Brookes (Crescent Fixi Suzuki) Suzuki GSX-R1000 34'56.568 17. Leon Camier (Crescent Fixi Suzuki) Suzuki GSX-R1000 34'57.329 18. Mark Aitchison (Grillini Progea Superbike Team) BMW S1000 RR 34'59.188 19. David Johnson (Rossair AEP Racing) BMW S1000 RR 35'22.745 20. Niccolò Canepa (Red Devils Roma) Ducati 1098R 35'24.403 RT. Eugene Laverty (Aprilia Racing Team) Aprilia RSV4 Factory 30'29.484 RT. Ayrton Badovini (BMW Motorrad Italia GoldBet) BMW S1000 RR 22'10.214 RT. Carlos Checa (Althea Racing) Ducati 1098R 7'47.279 RT. Raffaele De Rosa (Team Pro Ride Real Game Honda) Honda CBR1000RR 1'31.785
Oscar McIntyretragikus bukásáról nincs videofelvétel (nem is biztos, hogy szeretnénk látni), mindenesetre előkerült egy hasonló eset ami a V8 Supercars egyik futamán történt néhány éve. Ennek szerencsés volt a kimenetele, de talán segít megérteni, hogy mi is történt.
Akármennyire is imádjuk a Phillip Island-i aszfaltcsíkot, ez a megoldás bizony hagy kivetnivalót maga után. Remélhetőleg amikor hamarosan újraaszfaltozzák, akkor a biztonsági megoldásokat is kibővítik.
Tizenöt körös lesz a holnapi World Supersport futam az eredeti huszonegy helyett. A pálya hőmérséklete olyan forró volt már a második kvalifikáció idején is (csaknem elérte a 60 celsiust), hogy a szervezők attól tartanak, hogy a gumik nem bírnák ki a nagy megterhelést.
Némi késlekedés árán, de végül megtartották a World Supersport második időmérőjét is a mai tragédia után. A versenyzőket nagyon meleg körülmények fogadták, de ez többeket nem befolyásolt abban, hogy javítsanak tegnapi időeredményeiken. Broc Parkes azonban ma sem talált legyőzőre, így a lámpák kialvását ő várja majd a pole-ban a holnapi napon.
Sam Lowes mindössze tizenhat ezreddel maradt el tőle, míg a harmadik Jules Cluzel lett, igaz ő a tegnapi idejével lett jogosult erre. Az első sort a sorozatba most visszatérő Kenan Sofuoglu egészíti ki.
Németh Balázs szintén nem tudott már javítani, ám pozíciója így is több mint remek: a második sor végéről, a nyolcadik helyről rajtolhat majd. Tóth Imre sem tudott már gyorsulni, ám neki ez sokba került: a huszadik pozícióba szorult vissza. Pedig a reggeli szabadedzésen ő volt a gyorsabb kettejük közül és egy hetedik helyet villantott meg.
Mint azt már korábban jeleztük, elmaradt a mai Superpole Phillip Islanden a World Superbike első versenyhétvégéjén. Az ok sajnos tragikus, ugyanis az ezt megelőző betétversenyen halálos baleset történt az Ausztrál Supersport futamán. Oscar McIntyre mindössze 17 esztendős volt (a képen az előtérben látható még négy esztendővel ezelőtt).
A fiatal ausztrál a tizenkét körösre tervezett verseny második körében bukott a pálya elején, és olyan szerencsétlenül esett, hogy a gyorsan megérkező segítség sem tudta már az életét megmenteni. Motorja viszont tovább haladt az első kanyaron az esés után, és a harmadik kanyarnál okozott újabb szerencsétlenséget, amely a pálya egyik leggyorsabb pontja; 200 km/h sebességgel haladnak el itt a versenyzők (Carl Fogarty is itt szenvedte el a karrierje végét jelentő balesetét).
Luke Burgess és Michael Lockart komolyabb, de nem életveszélyes sérüléseket szenvedtek, őket kórházban ápolják.
Az egész Superbike mezőny mélységesen megdöbbent az eset hallatán és részvétüket fejezték ki Oscar McIntyre és családja felé. Így teszünk mi is: nyugodjék békében!
Törölték a World Superbike első versenyhétvégéjének Superpole-ját Phillip Islanden. Először csak halasztgatták a kezdést a szervezők, végül egy óra eltelte után közölték a döntést. A kiváltó ok, hogy az ezt megelőző Ausztrál Supersport betétversenyén egy nagyon komoly baleset történt, melynek következtében a pálya alkalmatlanná vált a további használatra.
A rajtsorrendet éppen ezért a kvalifikációs edzések eredményei alapján állapították meg, így Tom Sykes indulhat majd a pole-ból. Biaggi és Checa a második és harmadik helyről várhatja a startot, de nagyon jó pozíciót fogott a két Effenbert Liberty Ducati Smrz-cel és Guintolival.
Camier és Canepa szintén jó rajthelynek örülhetnek a második sorban, de valószínűleg Jonathan Rea ezt már nem mondhatja el, ő valószínűleg szeretett volna előrébb kerülni. Az észak-írnek volt egy kisebb bukása ugyanis, és az "egymotoros" szabály értelmében sok ideje elment a csapatnak a szereléssel.
A sérült menők közül Laverty és Haslam sikeresen teljesített, a középmezőnyből indulhatnak majd. Utóbbi annyira megnyomta a gyors körét, hogy egészséges csapattársánál, Melandrinál is gyorsabb volt.
World Superbike - Phillip Island - időmérő
1. Tom Sykes GBR Kawasaki Racing ZX-10R 1m 31.323s 2. Max Biaggi ITA Aprilia Racing RSV-4 1m 31.477s 3. Carlos Checa ESP Althea Ducati 1098R 1m 31.621s 4. Jakub Smrz CZE Liberty Effenbert Ducati 1098R 1m 31.783s 5. Sylvain Guintoli FRA Effenbert Liberty Ducati 1098R 1m 31.832s 6. Leon Camier GBR Crescent Fixi Suzuki GSX-R1000 1m 31.904s 7. Niccolo Canepa ITA Red Devils Ducati 1098R 1m 31.953s 8. Jonathan Rea GBR Honda WSBK CBR1000RR 1m 31.959s 9. Maxime Berger FRA Effenbert Liberty Ducati 1098R 1m 31.966s 10. Michel Fabrizio ITA BMW Italia Goldbet S1000RR 1m 32.068s 11. Eugene Laverty IRL Aprilia Racing RSV-4 1m 32.069s 12. Leon Haslam GBR BMW Motorrad S1000RR 1m 32.082s 13. Marco Melandri ITA BMW Motorrad S1000RR 1m 32.123s 14. Davide Giugliano ITA Althea Ducati 1098R 1m 32.198s 15. Chaz Davies GBR ParkinGO MTC Aprilia RSV-4 1m 32.338s 16. Joan Lascorz ESP Kawasaki Racing ZX-10R 1m 32.411s 17. Hiroshi Aoyama JPN Honda WSBK CBR1000RR 1m 32.576s 18. Bryan Staring AUS Pedercini Kawasaki ZX-10R 1m 32.613s 19. David Salom ESP Pedercini Kawasaki ZX-10R 1m 32.640s 20. Ayrton Badovini ITA BMW Italia Goldbet S1000RR 1m 32.703s 21. Lorenzo Zanetti ITA PATA Ducati 1098R 1m 32.782s 22. Josh Brookes AUS Crescent Fixi Suzuki GSX-R1000 1m 33.384s 23. Mark Aitchison AUS Grillini Progea BMW S1000RR 1m 33.396s 24. Raffaele De Rosa ITA Pro Ride Honda CBR1000RR 1m 33.401s 25. David Johnson AUS Rossair AEP BMW S1000RR 1m 33.816s
(A World Supersport edzéséről eddig nem érkezett jelentés, de alighanem az is elmarad és hasonlóképpen korábbi idők alapján állapítják meg a rajtsorrendet - konkrétumokkal később jelentkezünk)
Utolsó kommentek